Redirection - en to da translation catalogue (165 entries)

en: Sorry, but your redirection was not created
da: Beklager, men dit redirect blev ikke oprettet

en: Settings
da: Indstillinger

en: Please wait...
da: Vent venligst..

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: No items have been selected
da: Ingen elementer blev valgt

en: Your module was successfully created
da: Dit modul blev oprettet succesfuldt

en: Your module was not created - did you provide a name?
da: Dit modul blev ikke oprettet - tilføjede du et navn?

en: Your options were updated
da: Dine indstillinger blev opdateret

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
da: Redirection data blev slettet og plugin'et deaktiveret

en: No items were imported
da: Ingen redirects blev importeret

en: Your logs have been deleted
da: Dine logs blev slettet

en: Your group was added successfully
da: Din gruppe blev tilføjet succesfuldt

en: Please specify a group name
da: Tilføj venligst et gruppenavn

en: Redirection is available in
da: Redirection er tilgængelig i

en: %s imported on %s at %s
da: %s importeret i %s af %s

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
da: XML importering er kun tilgængeligt i PHP5 - du har PHP4.

en: URL and login status
da: URL og login status

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
da: Target URL vil blive valgt fra en af de følgende URLs, afhængig af om brugeen er logget ind eller ej. Hvis du lader en URL være blank betyder det, at brugeren ikke er redirected.

en: Logged In
da: Logget Ind

en: Logged Out
da: Logget Ud

en: URL and referrer
da: URL og henvisning

en: Referrer
da: Henvisning

en: HTTP Code
da: HTTP Kode

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
da: Brugeren vil blive redirected fra kilde URL hvis henvisningen matcher. Du kan specificere en <em>matchende</em> target URL som den adresse hvor brugerne sendes hen, hvis de matcher og en <em>ikke matchende</em> hvis de ikke matcher. Lader du en URL være blank betyder det, at brugeren ikke redirectes.

en: Matched
da: Matcher

en: Not matched
da: Matcher ikke

en: URL only
da: Kun URL

en: URL and user agent
da: URL og user agent

en: FireFox
da: Firefox

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
da: Brugeren vil blive redirected fra kilde URL hvis user agent matcher. Du kan specificere en <em>matchende</em> target URL som den adresse hvor brugerne sendes hen, hvis de matcher og <em>ikke matchende</em> hvis de ikke matcher. Hvis URL efterlades blank betyder det, at brugeren ikke redirectes. <strong>Alle matches foretages som regulære udtryk</strong>.

en: Modified Posts
da: Ændrede poster

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: 404 Errors
da: 404 Fejl

en: Strip WWW
da: Fjern WWW

en: Force WWW
da: Forcér WWW

en: Strip index.php
da: Fjern index.php

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: %d per-page
da: % per-side

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
da: Viser %s&#8211;%s af %s

en: Redirect to URL
da: Redirect til URL

en: Redirect to random post
da: Redirect til tilfældigt indlæg

en: Error (404)
da: Fejl (404)

en: Do nothing
da: Gør ingenting

en: Log 404s
da: Log 404

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
da: <strong>Deaktiveret: Du skal aktivere <a href="options-permalink.php">permalinks</a> før du kan bruge det</strong>

en: <small>No options have been set</small>
da: <small>Ingen indstillinger blev ændret</small>

en: Location
da: Lokation

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
da: WordPress er installeret i: <code>%s</code>

en: Leave as is
da: Ingen ændriger

en: Strip WWW (%s)
da: Fjern WWW (%s)

en: Force WWW (www.%s)
da: Forcér WWW (www.%s)

en: Strip Index
da: Fjern Index

en: Strip index files (html,php)
da: Fjern index filer (html,php)

en: Memory Limit
da: Hukommelsesbegrænsning

en: Error Level
da: Fejl Level

en: No errors
da: Ingen fejl

en: Show errors
da: Vis fejl

en: Ban IPs
da: Ekskludér IPs

en: Allow IPs
da: Tillad IPs

en: Raw .htaccess
da: Rå .htaccess

en: Advanced: For management of external sites
da: Avanceret: For håndtering af eksterne sites

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
da: <strong>Lokationen er ugyldig - check at stien eksisterer</strong>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
da: <strong>Kunne ikke skrive til konfigurerede <code>.htaccess</code> fil - check fil tilladelser</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
da: <strong>Deaktiveret: indtast lokationen af <code>.htaccess</code> filen for at gøre dette validt</strong>

en: strip WWW
da: fjern WWW

en: force WWW
da: forcér WWW

en: strip index
da: fjern index

en: memory limit at %dMB
da: Hukommelsesbegræsning på %dMB

en: no errors
da: ingen fejl

en: show errors
da: vis fejl

en: IPs are banned
da: IPs er ekskluderet

en: IPs are allowed
da: IPs er tilladte

en: Add new redirection
da: Tilføj ny redirection.

en: Your redirection has been added.
da: Dit redirect er tilføjet.

en: Source URL
da: Kilde URL

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Group
da: Gruppe

en: Add Redirection
da: Tilføj redirect

en: Name
da: Navn

en: Whether to track 'hits' to items
da: Antal 'hits' til hver redirect

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabling a group will disable all items contained within it
da: Deaktivering af en gruppe vil deaktivere all objekter indeholdt i gruppen

en: Save
da: Gem

en: Cancel
da: Annullér

en: edit group
da: redigér gruppe

en: disabled
da: deaktiveret

en: Groups for module
da: Grupper for moduler

en: Module
da: Modul

en: Search
da: Søg

en: go
da: send

en: Select All
da: Vælg Alle

en: Toggle
da: Skift

en: Reset Hits
da: Nulstil Hits

en: Delete
da: Slet

en: Move To
da: Flyt til

en: Go
da: Send

en: re-order
da: Sorter

en: save order
da: gem opstilling

en: You have no groups in this module.
da: Du har ingen grupper i modulet

en: Add Group
da: Tilføj gruppe

en: Add
da: Tilføj

en: %s by matching %s
da: %s ved at matche %s

en: Title
da: Titel

en: optional
da: valgfri

en: Redirections for group
da: Redirections for gruppe

en: Last Access
da: Sidste adgang

en: You have no redirections.
da: Du har ingen redirects

en: Bulk Actions
da: Flere handlinger

en: Apply
da: Tilføj

en: Date
da: Dato

en: There are no logs to display!
da: Der er ingen logs at vise

en: Process Current Logs
da: Proces for nuværende logs

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
da: Tilføjelserne vil påvirke alle nuværende tilgængelige logs (dvs. din søgeforespørgsel vil filtrere de forskellige logs)

en: Delete Logs
da: Fjern logs

en: Redirect to
da: Redirect til

en: Redirected by
da: Redirected af

en: for
da: For

en: View as
da: Vis som

en: edit
da: redigér

en: delete
da: slet

en: reset
da: nulstil

en: Modules
da: Moduler

en: Details
da: Detaljer

en: Groups
da: Grupper

en: Items
da: Objekter

en: Operations
da: Operationer

en: Note: Hits are dependant on log entries
da: Bemærk: Hits er afhængig af log tilføjelser

en: You have no modules defined yet
da: Du har ikke defineret nogle moduler endnu

en: Add Module
da: Tilføj Modul

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
da: Et modul er et element, der kontrollerer hvordan redirects håndteres. Elementer i et WordPress modul er håndteret af WordPress, elementer i et Apache modul er håndteret i <code>.htaccess</code>, og elementer i et 404 modul påvirker hvordan 404 fejl er gemt.

en: Create
da: Tilføj

en: Options
da: Indstillinger

en: Auto-generate URL
da: Auto-generér URL

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
da: Dette vil blive brugt til at auto-generere en URL hvis ingen URL er givet. Du kan bruge specielle tags $dec$ eller $hex$ for at indsætte en unik ID (enten decimal eller hex)

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
da: Jeg er en flink person og jeg har hjulpet vedkommende, der har udarbejdet dette plugin.

en: log redirected requests
da: log redirectede forespørgelser

en: log 404 Not Found requests
da: log 404 ikke fundet forespørgelser

en: Uncheck one or both of these to turn off logging and reduce database load if your redirected URLs are hit very frequently, and/or your site is very busy and pages are often not found.
da: Fravælg en eller begge af disse for at fjerne logging og reducér database load hvis dine redirectede URLs bliver forespurgt på hyppigt, og/eller hvis dit website er meget besøgt eller siderne ofte ikke kan findes.

en: Expire Logs
da: Logs udløber efter

en: days (enter 0 for no expiry)
da: dage (indtast 0 for ingen udløbsdato)

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
da: En unik token der tillader feed readers adgang til Redirection RSS (undgå at udfylde for at auto-generere)

en: URL Monitoring
da: URL Monitorering

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
da: Du kan sætte Redirection til at opdage ændringer i URLs automatisk og opsætte automatiske redirections i en specifik gruppe.

en: Post &amp; Page URLs
da: Indlæg og Side URLs

en: Don't monitor
da: Monitorér ikke

en: Monitor new posts
da: Monitorér nye indlæg

en: Category URLs
da: Kategori URLs

en: Update
da: Opdatér

en: Import
da: Importér

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
da: Her kan du importere redirections fra en eksisterende .htaccess fil, en csv fil, eller en Redirection XML.

en: Import into
da: Importér i

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
da: Bemærk at gruppen er ignoreret når du uploader en XML fil.

en: Delete Redirection
da: Fjern Rediretion.

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
da: Ved at vælge denne mulighed sletter du alle redirections, alle logs, og alle indstillinger associeret med plugin'et Redirection. Vær helt sikker på at det er det, du vil.

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely!  However, it has required a great deal of time and effort to develop and if it has been useful you can help support this development by <strong>making a small donation</strong>.
da: Redirection er gratis at bruge - livet er fantastisk og perfekt. Men Redirection har taget lang tid at udvikle, så hvis du finder det brugbart, kan du hjælpe med at supportere udviklingen yderligere ved at <strong>donere et lille beløb</strong>.

en: This will act as an incentive for me to carry on developing, providing countless hours of support, and including new features and suggestions. You get some useful software and I get to carry on making it.  Everybody wins.
da: Dette vil være et incitament for mig til at forsætte med at programmere, udvikle yderligere tiltag og bruge uendeligt mange timer på support. Du får brugbar software og jeg får muligheden for at blive ved med at udvikle det. Alle vinder.

en: If you are using this plugin in a commercial setup, or feel that it's been particularly useful, then you may want to consider a <strong>commercial donation</strong>.
da: Hvis du benytter dette plugin i kommercielt øjemed eller føler at plugin'et er særdeles brugbart, vil jeg bede dig om at overveje en <strong>kommerciel donation</strong>.

en: Individual<br/>Donation
da: Individuel donation

en: Commercial<br/>Donation
da: Kommerciel<br/>Donation

en: Translations
da: Oversættelser

en: If you're multi-lingual then you may want to consider donating a translation:
da: Hvis du er flersproget vil du måske overveje at donere en oversættelse:

en: All translators will have a link to their website placed on the plugin homepage at <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a>, in addition to being an individual supporter.
da: All oversættere vil få et link til deres website placeret på hjemmesiden for plugin'et på <a href="http://urbangiraffe.com/plugins/redirection/">UrbanGiraffe</a>, udover at være en individuel supporter.

en: Full details of producing a translation can be found in this <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide to translating WordPress plugins</a>.
da: Alle detaljer for at oversætte et plugin kan findes i denne <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">guide til at oversætte WordPress Plugins</a>.
