Redirect - en to hu translation catalogue (201 entries)

en: <p style="color: red">You are not allowed access to this resource</p>
hu: <p style="color: red">Nincs jogosultságod az oldal megtekintéséhez</p>

en: <p style="color: red">That function is not defined</p>
hu: <p style="color: red">A funkció nincs definiálva</p>

en: Sorry, but your redirection was not created
hu: Sajnáljuk, az átiránítás nem jött létre

en: Failed to retrieve group data
hu: Csoport információk lekérése sikertelen

en: Failed to retrieve module data
hu: Modul információk lekérése sikertelen

en: How many widgets would you like?
hu: Hány widgetet szeretnél?

en: Save
hu: Mentés

en: Redirection Help
hu: Átirányítás segítség

en: Redirection Documentation
hu: Átirányítás dokumentáció

en: Redirection Support Forum
hu: Átirányítás támogató fórum

en: Redirection Bug Tracker
hu: Ismert hibák

en: Redirection FAQ
hu: Átirányítás gyakori kérdések

en: Please read the documentation and FAQ, and check the bug tracker, before asking a question.
hu: Kérlek olvasd el a dokumentációt és a Gyakori Kérdéseket, valamint ellenőrizd az ismert hibákat mielőtt kérdeznél

en: Redirection
hu: Átirányítás

en: Your module was successfully created
hu: Modul sikeresen létrehozva

en: Your module was not created - did you provide a name?
hu: Modul létehozása sikertelen. Adtál neki nevet?

en: Your options were updated
hu: Opciók sikeresen mentve

en: Redirection data has been deleted and the plugin disabled
hu: Átirányítási információk törölve, és a bővítmény kikapcsolva

en: No items were imported
hu: Nincs importált információ

en: Your logs have been deleted
hu: Napló sikeresen törölve

en: Your group was added successfully
hu: Csoport sikeresen hozzáadva

en: Please specify a group name
hu: Kérlek adj meg egy csoport nevet

en: module_%d.csv
hu: modul_%d.csv

en: module_%d.xml
hu: modul_%d.xml

en: %s imported on %s at %s
hu: %s importálva %s a %s

en: XML importing is only available with PHP5 - you have PHP4.
hu: XML importálása csak PHP5 verzióval lehetséges, a te verziód PHP4

en: URL and login status
hu: URL és bejelentkezés állapot

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
hu: A cél URL a következő URL-ek közül kerül ki, attól függően, hogy a felhasználó be van jelentkezve vagy nincs. Az URL mező üresen hagyása azt jelenti, hogy a felhasználó nem lesz átirányítva.

en: Logged In
hu: Bejelentkezve

en: Logged Out
hu: Kijelentkezve

en: URL and referrer
hu: URL és forrás

en: Referrer
hu: Forrás

en: Regex
hu: Regex kifejezés

en: HTTP Code
hu: HTTP kód

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
hu: A látogató átirányításra kerül, ha a forrása (referrer) illeszkedik a megadottal. Meghatározhatsz egy <em>illeszkedő</em> URL-t, ahová elküldjök a látogatókat, ha illeszkedik, és egy <em>nem illeszkedőt</em>, ha nem illeszkedik. Ha üresen hagyod, azt jelenti, hogy a látogatót nem irányítjuk át.

en: Matched
hu: Illeszkedik

en: Not matched
hu: Nem illeszkedik

en: URL only
hu: Csak URL

en: Target URL
hu: Cél URL

en: URL and user agent
hu: URL és User Agent

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
hu: A látogató át lesz irányitva az alap URL-ről, ha a User Agent illeszkedik.

en: 404 Errors
hu: 404 hibák

en: Redirections
hu: Átirányítások

en: Modified posts
hu: Módosított bejegyzések

en: Strip WWW
hu: WWW levágása

en: Force WWW
hu: WWW kényszerítése

en: Strip index.php
hu: index.php levágása

en: Previous
hu: Előző

en: Next
hu: Következő

en: %d per-page
hu: %d oldalanként

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
hu: Megjelenítés %s&#8211;%s a %s

en: Redirect to URL
hu: Átirányítás URL-re

en: Redirect to random post
hu: Átirányítás véletlenszerű bejegyzésre

en: Pass-through
hu: Átlépés

en: Error (404)
hu: Hiba (404)

en: Do nothing
hu: Ne tegyél semmit

en: Log 404s
hu: 404-es hibák naplózása

en: <strong>Disabled: You must enable <a href="options-permalink.php">permalinks</a> before using this</strong>
hu: <strong>Letiltva: Engedélyezned kell a <a href="options-permalink.php">permalinkeket</a> használat előtt</strong>

en: <small>No options have been set</small>
hu: <small>Nincs beállítás megadva</small>

en: Location
hu: Hely

en: WordPress is installed in: <code>%s</code>
hu: WordPress telepítve a: <code>%s</code>

en: Leave as is
hu: Hagyd ahogyan van

en: Strip WWW (%s)
hu: WWW levágása (%s)

en: Force WWW (www.%s)
hu: WWW kényszerítése (www.%s)

en: Strip Index
hu: Index levágása

en: Strip index files (html,php)
hu: Index fileok levágása (html,php)

en: Memory Limit
hu: Memória korlátozása

en: Server default
hu: Szerver alapbeállítás

en: Error Level
hu: Hiba szint

en: No errors
hu: Nincs hiba

en: Show errors
hu: Hibák mutatása

en: Ban IPs
hu: IP-k tiltása

en: Allow IPs
hu: IP-k engedélyezése

en: Raw .htaccess
hu: Nyers .htaccess

en: Site URL
hu: Oldal URL

en: Advanced: For management of external sites
hu: Haladó: Külső oldalak kezelésére

en: <strong>Location is invalid - check that path exists</strong>
hu: <strong>A hely hibás. Kérlek ellenőrízd, hogy létezik-e</strong>

en: <strong>Could not write to configured <code>.htaccess</code> file - check file permissions</strong>
hu: <strong>Írás hiba a <code>.htaccess</code> fileba - ellenőrízd az engedélyeket</strong>

en: <strong>Disabled: enter the location of an <code>.htaccess</code> file for this to be valid</strong>
hu: <strong>Letiltva: Adj meg egy <code>.htaccess</code> file elérhetőséget</strong>

en: strip WWW
hu: WWW levágása

en: force WWW
hu: WWW kényszerítése

en: strip index
hu: index levágása

en: memory limit at %dMB
hu: Memória korlát: %dMB

en: no errors
hu: nincs hiba

en: show errors
hu: hibák mutatása

en: IPs are banned
hu: IP-k tiltva

en: IPs are allowed
hu: IP-k engedélyezve

en:  for external site: <code>%s</code>
hu: külső oldalak: <code>%s</code>

en: Strip index files (html,php,asp)
hu: Index fájlok levágása (html,php,asp)

en: 30 seconds
hu: 30 másodperc

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: 2 minutes
hu: 2 perc

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: As long as possible
hu: Ameddig csak lehetséges

en: time limit set as long as possible
hu: idő korlát, ameddig csak lehetséges

en: time limit at %ss
hu: idő korlát %ss

en: Add new redirection
hu: Új átirányítás hozzáadása

en: Your redirection has been added.
hu: Átirányítás hozzáadva

en: Source URL
hu: Forrás URL

en: Match
hu: Találat

en: Action
hu: Akció

en: Regular expression
hu: Regex kifejezés

en: Group
hu: Csoport

en: Add Redirection
hu: Új átirányítás

en: Name
hu: Név

en: Tracked
hu: Lekövetve

en: Whether to track 'hits' to items
hu: Találatok lekövetése az elemekre

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Disabling a group will disable all items contained within it
hu: Egy csoport letiltása, letiltja a benne található elemeket is

en: Cancel
hu: Mégsem

en: edit group
hu: csoport szerkesztése

en: disabled
hu: letiltva

en: Groups for module
hu: A modulhoz tartozó csoportok

en: Module
hu: Modul

en: Search
hu: Keresés

en: go
hu: mehet

en: Hits
hu: Találatok

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Toggle
hu: Változtatás

en: Reset Hits
hu: Találatok számolásának újraindítása

en: Delete
hu: Törlés

en: Move To
hu: Áthelyezés

en: re-order
hu: újrarendezés

en: save order
hu: sorrend mentése

en: You have no groups in this module.
hu: Nincs csoport ebben a modulban

en: Add Group
hu: Csoport hozzáadása

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Please wait...
hu: Kérlek várj...

en: Are you sure?
hu: Biztos vagy benne?

en: No items have been selected
hu: Nem választottál elemet

en: %s by matching %s
hu: %s találat %s

en: Title
hu: Cím

en: optional
hu: opcionális

en: Redirections for group
hu: Csoportok átirányítás

en: Go
hu: Mehet

en: Last Access
hu: Utolsó hozzáférés

en: Type
hu: Típus

en: Position
hu: Pozíció

en: You have no redirections.
hu: Nincs egy átirányítás se.

en: Redirection Log
hu: Átirányítási napló

en: Bulk Actions
hu: Csoportos szerkesztés

en: Apply
hu: Alkalmazás

en: Filter
hu: Szűrő

en: Date
hu: Dátum

en: There are no logs to display!
hu: Nincsenek naplók!

en: Process Current Logs
hu: Jelenlegi naplók feldolgozása

en: These actions will affect all currently available logs (i.e. your search phrase will restrict the log items).
hu: Ezek a beállítások módosítani fogják a meglévő naplókat is

en: Delete Logs
hu: Naplók törlése

en: Export to CSV
hu: Mentés CSV-be

en: Redirect to
hu: Átirányítás ide

en: Redirected by
hu: Átirányítva

en: for
hu: a

en: View as
hu: Megtekintés mint

en: edit
hu: szerkesztés

en: delete
hu: törlés

en: reset
hu: újraindítás

en: Modules
hu: Modulok

en: Details
hu: Részletek

en: Groups
hu: Csoportok

en: Items
hu: Elemek

en: Operations
hu: Műveletek

en: Note: Hits are dependant on log entries
hu: Figyelem: A találatok a naplók bejegyzésektől függenek

en: You have no modules defined yet
hu: Nincs modul definiálva

en: Add Module
hu: Modul hozzáadása

en: A module is a controlling element that determines how redirections are handled.  Elements in a WordPress module are handled by WordPress, elements in an Apache module are handled by <code>.htaccess</code>, and elements in a 404 module affect how 404 errors are logged.
hu: Egy modul a vezérlő egysége az átirányítások kezelésének és végrehajtásának. Az elemeket egy WordPress modulban a WordPress kezeli, az elemek az Apache modulban a <code>.htaccess</code>, és az elemek egy 404 modulban a 404 hibák naplózását befolyásolják.

en: Create
hu: Készítés

en: Options
hu: Beállítások

en: Auto-generate URL
hu: URL-ek automatikus generálása

en: This will be used to auto-generate a URL if no URL is given.  You can use the special tags $dec$ or $hex$ to have a unique ID inserted (either decimal or hex)
hu: URL-ek automatikus generálása, ha URL nincs megadva. Használhatod a $dec$ és $hex$ tagokat, ha egyedi azonosítót szeretnél hozzáadni.

en: IP Lookup Service
hu: IP kikereő szolgáltatás

en: Plugin Support
hu: Bővítmény támogatás

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
hu: Rendes vagyok, és segítek a bővítmény készítőjének

en: Expire Logs
hu: Naplók elévülése

en: days (enter 0 for no expiry)
hu: napok (0 ha végtelen)

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection RSS (leave blank to auto-generate)
hu: Egy egyedi TOKEN az átirányítás RSS csatorna olvasásához. Hagyd üresen az automatikus generáláshoz.

en: URL Monitoring
hu: URL-ek figyelése

en: You can have Redirection detect changes in URLs and have an automatic redirection created in a specific group.
hu: Az Átirányítás bővítmény nyomon követheti az URL-ek változását, és készíthet automatikus átirányítást a megfelelő csoportban.

en: Post &amp; Page URLs
hu: Bejegyzés &amp; Oldal URL-ek

en: Don't monitor
hu: Ne figyeld

en: Monitor new posts
hu: Új bejegyzések figyelése

en: Category URLs
hu: Kategória URL-ek

en: Update
hu: Frissítés

en: Import
hu: Importálás

en: Here you can import redirections from an existing .htaccess file, a CSV file, or a Redirection XML.
hu: Itt importálhatod meglévő átirányításaidat egy meglévő .htaccess fájlból, CSV fájlból vagy XML fájlból.

en: Import into
hu: Importálás ebbe

en: Upload
hu: Feltöltés

en: Note that the group is ignored when uploading an XML file.
hu: Figyelem: A csoportot figyelmen kívül hagyjuk, ha XML fájlt töltesz fel.

en: Delete Redirection
hu: Átirányítás törlése

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
hu: Az opció választásával minden átirányítás, napló és bármely kapcsolódó beállítás törlődni fog. Győződj meg róla, hogy ezt kívánod.

en: Redirects
hu: Átirányítások

en: Log
hu: Napló

en: Support
hu: Támogatás

en: Redirection Support
hu: Átirányítás támogatás

en: Redirection has required a great deal of time and effort to develop.  If it's been useful to you then you can support this development by <strong>making a small donation of $8</strong>.  This will act as an incentive for me to carry on developing it, providing countless hours of support, and including any enhancements that are suggested.
hu: A bővítmény létrehozásához rengeteg időre és türelemre volt szükségünk. Ha hasznosnak találtad, <strong>adományozhatsz a fejlesztőnek egy kis öszeget, 8 amerikai dollárt</strong>. Ez továbbra is ösztönözni fog új bővítmények készítésére, a számtalan támogatással eltöltött óra eltöltésére, és a bővítési javasolatok megvalósítására.

en: Alternatively, if you are multi-lingual, do consider translating this into another language.  All the necessary localisation files are included and I've written a <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">full guide to the translation process</a>.
hu: Másként, ha lehetőséged van, besegíthetsz a plugin lefordításával különböző nyelvekre. Minden szükséges információt és eszközt megtalálsz <a href="http://urbangiraffe.com/articles/translating-wordpress-themes-and-plugins/">IDE</a> kattintva.

en: Other plugins
hu: Más bővítmények

en: You may also be interested in some of my other plugins:
hu: Talán néhány más bővítmény is érdekel:

en: The most complete SEO meta-data manager and all-round general purpose plugin for WordPress.  Replace five or six plugins with one single super-plugin!
hu: A legerőteljesebb SEO meta-adat kezelő és általános célú Wordpress bővítmény. Kivált hat vagy hét bővítményt!

en: Attractive searches that go beyond the default WordPress search and increase the usefulness of your site.
hu: Vonzzó keresések, amelyek túlmutatnak az alap WordPress keresésen, és növelik a honlap hasznosságát.

en: very flexible and powerful text insertion that allows you to insert what you want, wherever you want it.
hu: könnyen alkalmazható és hatékony szöveg beillesztés, amely lehetővé teszi bármi beillesztését bárhová.

en: This notice will only be shown at periodic intervals.
hu: Ez az üzenet, csak időnként jelenik meg.
