Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (87 entries)

en: Advanced Settings
tr: Genel Ayarlar

note: Description of the plugin/theme
en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
tr: Tüm 301 yönlendirmelerinizi yönetin ve 404 hatalarını görüntüleyin

en: Redirection Support
tr: Redirection Destek

en: Support
tr: Destek

en: 404s
tr: 404'ler

en: Log
tr: Kayıtlar

en: Delete Redirection
tr: Yönlendirmeyi sil

en: Upload
tr: Yükle

en: Import
tr: Aktar

en: Update
tr: Güncelle

en: Auto-generate URL
tr: URL'yi otomatik oluştur

en: RSS Token
tr: Alınan RSS

en: Don't monitor
tr: URL Takip etme

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
tr: Ben iyi birisiyim ve bu eklentiyi yazan kişiyi desteklemeliyim.

en: Plugin support
tr: Eklenti desteği

en: Options
tr: Ayarlar

en: Two months
tr: İki ay

en: A month
tr: Bir ay

en: A week
tr: Bir hafta

en: A day
tr: Bir gün

en: Modules
tr: Modüller

en: Export to CSV
tr: CSV'ye aktar

en: Delete All
tr: Hepsini sil

en: Redirection Log
tr: Yönlendirme Kayıtları

en: optional
tr: Opsiyonal

en: Description
tr: Açıklama

en: Add Group
tr: Yeni Grup Ekle

en: Search
tr: Ara

en: Groups
tr: Gruplar

en: Save
tr: Kaydet

en: Add Redirection
tr: Yönlendirme Ekle

en: Group
tr: Grup

en: Regular expression
tr: Düzenli İfadeler

en: Action
tr: İşlem

en: Match
tr: Karşılaştır

en: Your redirection has been added.
tr: Yeni yönlendirmeniz eklenmiştir.

en: Add new redirection
tr: Yeni yönlendirme ekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Download
tr: İndir

en: Sorry, but your redirection was not created
tr: Üzgünüm, yönlendirileceğiniz alan oluşturulmamıştır.

en: No items were imported
tr: Hiçbir eleman içeri aktarılmadı

en: Your options were updated
tr: Ayarlarınız güncellendi

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Automatically remove or add www to your site.
tr: Siteye otomatik olarak www ekle ya da kaldır.

en: Default server
tr: Varsayılan sunucu

en: WordPress is installed in: {{code}}%s{{/code}}
tr: WordPress yüklendi: {{code}}%s{{/code}}

en: .htaccess Location
tr: .htaccess konumu

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Error (404)
tr: Hata (404)

en: Pass-through
tr: Doğrudan

en: Redirect to random post
tr: Rastgele bir yazıya yönlendir

en: Redirect to URL
tr: URL'ye Yönlendir

en: Source and target URL must be different
tr: Kaynak ve hedef URL farklı olmalıdır

en: Show only this IP
tr: Sadece bu IP'yi göster

en: Source URL
tr: Kaynak URL

en: Date
tr: Tarih

en: Add Redirect
tr: Yönlendirme ekle

en: View Redirects
tr: Yönlendirmeleri göster

en: Module
tr: Modüle

en: Redirects
tr: Yönlendirmeler

en: Name
tr: İsim

en: Filter
tr: Filtrele

en: Reset Hits
tr: Hitleri Sıfırla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Etkisizleştir

en: Delete
tr: Sil

en: Edit
tr: Düzenle

en: Last Access
tr: Son Giriş

en: Hits
tr: Hitler

en: Type
tr: Tür

en: Modified Posts
tr: Değiştirilmiş Yazılar

en: Redirections
tr: Yönlendirmeler

en: The visitor will be redirected from the source URL if the user agent matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected. <strong>All matches are performed as regular expressions</strong>.
tr: Ziyaretçi kullanıcı arayüzü eşleşiyorsa kaynak URL'den yönlendirilecektir. Ziyaretçilerin yönlendirilmesi için <em>eşleşme oluyorsa</em> hedef URL adresini belirleyebilirsiniz, eğer <em>eşleşme olmuyorsa</em> ziyaretçi adrese yönlendirilmeyecektir. URL'yi boş bırakmak ziyaretçinin yönlendirilmeyeceği anlamına gelmektedir. <strong>Tüm karşılaştırmalarda düzenli ifadeler olarak uygulanmaktadır.</strong>.

en: User Agent
tr: Kullanıcı Bilgileri

en: URL and user agent
tr: URL ve kullanıcı bilgileri

en: Target URL
tr: Hedef URL

en: URL only
tr: Yalnız URL

en: Not matched
tr: Karşılaştırılamadı

en: Matched
tr: Karşılaştırıldı

en: The visitor will be redirected from the source URL if the referrer matches.  You can specify a <em>matched</em> target URL as the address to send visitors if they do match, and <em>not matched</em> if they don't match.  Leaving a URL blank means that the visitor is not redirected.
tr: Ziyaretçi yönlendirmede eşleşme oluyorsa kaynak URL'den yönlendirilecektir. Ziyaretçilerin yönlendirilmesi için <em>eşleşme oluyorsa</em> hedef URL adresini belirleyebilirsiniz, eğer <em>eşleşme olmuyorsa</em> ziyaretçi adrese yönlendirilmeyecektir. URL'yi boş bırakmak ziyaretçinin yönlendirilmeyeceği anlamına gelmektedir.

en: HTTP Code
tr: HTTP Kodu

en: Referrer
tr: Ziyaretçi gönderen

en: URL and referrer
tr: URL ve ziyaretçi gönderen

en: Logged Out
tr: Çıkış Yapıldı

en: Logged In
tr: Giriş Yapıldı

en: The target URL will be chosen from one of the following URLs, depending if the user is logged in or out.  Leaving a URL blank means that the user is not redirected.
tr: Hedef URL, sıradaki URL'lerin içinden seçilecek, ve kullanıcının giriş yapıp yapmamış olmasına göre değişiklik gösterir. Boş bir URL yazmak ise kullanıcının yönlendirilmeyeceği anlamına gelir.

en: URL and login status
tr: URL ve giriş bilgileri
